مرکز ایمپلنت دندان دکتر محمد امین دین پرور|دندانپزشکی در شیراز

مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز

Dentistry is our passion
سخنرانی دکتر محمد امین دین پرور
در چهارمین سمپوزیوم مگاژن تهران
مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز
دکتر محمد امین دین پرور
ایمپلنت دندان شیراز
شیراز قدوسی غربی نبش کوچه 23 ساختمان ال سی من
طبقه سوم واحد پنج
Tel : 071-3601986
09175385153
dentistdinparvar
DIOnavi
Anyridge Implant
کاشت ایمپلنت به شیوه
R2gate
پیوند استخوان بعد از کشیدن دندان
پنج ماه بعد از پیوند انجام شده با
FDBA and PRF
Dentistry is our passion
previous arrow
next arrow
PlayPause
Shadow
Slider

رابطه بیماری های لثه با آلزایمر

نویسنده: بدون دیدگاه اشتراک:

بر اساس یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام یافته است . قرار گرفتن در معرض طولانی مدت باکتری هایی که باعث بروز بیماری پریودنتال می گردد در ایجاد التهاب و انحطاط سلول های عصبی مغزی در موش ها نقش دارند . این حالت شبیه به اثرات بیماری آلزایمر در انسان است.

تصویر خبر : رابطه بیماری های لثه با آلزایمر

یافته های این تحقیق که در PLOS ONE منتشر می شود، نشان می دهد که بیماری پریودنتال، یک عفونت معمولی اما قابل پیشگیری است ، این بیماری ممکن است آغازگر بیماری آلزایمر باشد که در حال حاضر هیچ درمان یا مراقبت خاصی ندارد.

دکتر Keiko Watanabe ، استاد پریودنتیکس از کالج دندانپزشکی UIC و نویسنده متناظر در این مطالعه می گوید : مطالعات دیگری ارتباط نزدیکی بین پریودنتیت و اختلال شناختی را نشان داده است . اما این اولین مطالعه است که نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض باکتری های پریودنتال در تشکیل پلاک های سالخورده موجب افزایش سرعت رشد نوروپاتولوژی در بیماران آلزایمر می گردد .

دکتر واتانابه گفت : “این یک شگفتی بزرگ بود” . “ما انتظار داشتیم که پاتوژن پریودنتال تاثیر زیادی بر مغز داشته و یا این که اثرات آن کاملا به بیماری آلزایمر بستگی داشته باشد”.

برای مطالعه تاثیر باکتری ها بر سلامت مغز، واتانابه و همکارانش، از جمله دکتر ولادیمیر ایلئویسکی، استادیار تحقیقاتی UIC، و همکارانش در مورد بیماری پریودنتیت مزمن که مبتلا به آسیب بافت نرم و از دست دادن استخوان است حفره دهان در ۱۰ موش از نوع وحشی و ۱۰ موش دیگر را که به عنوان گروه کنترل بود را مورد آزمایش قرار دادند . محققان پس از ۲۲ هفته تجویز مکرر از باکتری ها به گروه مطالعه، بافت مغزی موش ها را بررسی و سلامت مغز این دو گروه را با یکدیگر مقایسه کردند.

تصویر خبر : رابطه بیماری های لثه با آلزایمر

محققان دریافتند که موش هایی که در معرض این باکتری قرار دارند مقدار قابل توجهی از بقایای آمیکوئید انباشته شده – پلاک قدامی موجود در بافت مغزی بیماران آلزایمر را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. گروه مطالعه همچنین دارای التهاب بیشتر مغز و نورون های دست نخورده کمتری به علت دژنراسیون بوده است.

این یافته ها بیشتر با تجزیه و تحلیل پروتئین بتا آمیلوئید و تجزیه و تحلیل RNA نشان داد که میان ژن های مرتبط با التهاب و دژنراسیون در گروه مطالعه را ارتباط وجود دارد . DNA از باكتري هاي پريودنتال نيز در بافت مغز موش هاي گروه مطالعه مشاهده شد و پروتئين باكتريايي درون نورون ها نیز مشاهده گرديد.

دکتر واتانابه گفت: “اطلاعات ما نه تنها نشانگر حرکت باکتری ها از دهان به مغز است، بلکه عفونت مزمن نیز به اثرات عصبی مشابه آلزایمر کمک می کند.”

محققان می گویند این یافته ها بخشی از قدرت ما در تحقیق است، زیرا آنها از یک مدل موش از نوع وحشی استفاده می کردند؛ اکثر سیستم های مدل مورد استفاده برای بررسی وابستگی آلزایمر به موش های ترانس ژنیک، که به طور ژنتیکی به ژن های قوی تر بیان شده مرتبط با پلاک سن تبدیل شده اند و باعث توسعه آلزایمر می شوند.

دکتر واتانابه گفت : با استفاده از یک مدل موش موسوم به موش وحشی، به مطالعه ما افزوده شد. زیرا این موش ها برای توسعه بیماری به کار رفته نبوده و استفاده از این مدل وزن بیشتری را برای یافته های ما به ارمغان می آورد که باکتری های پریودنتال می توانند شروع بیماری آلزایمر را آغاز کنند.

محققان می گویند که درک علل و عوامل خطر برای توسعه آلزایمر برای توسعه درمان ها بسیار مهم است . به ویژه هنگامی که به بیماری پراکنده یا دیررس مبتلا می شوند که بیش از ۹۵ درصد موارد را تشکیل می دهد و علل و مکانیزم های بسیار ناشناخته ای دارد .

تصویر خبر : رابطه بیماری های لثه با آلزایمر

دکتر واتانابه در حالی که این یافته ها برای جامعه علمی قابل توجه است، گفت : این تحقیق برای همه درس هایی را به دنبال خواهد داشت.

او گفت: “بهداشت دهان مهمترین عامل پیشگیری از بیماری است ، از جمله بیماری هایی که در خارج از دهان اتفاق می افتد” . “با توجه به نقش سلامت دهان و دندان در جلوگیری از بروز بیماری ، مردم به شکل جدی می توانند برای سلامت شخصی خود بسیار تلاش داشته و نقش مهمی داشته باشند” .

دکتر محمد امین دین پرور

تهیه و گردآوری : مدیر مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز : دکتر محمد امین دین پرور

منبع :

لینک منبع خبر تهیه شده

بازدیدها: 3

0
مطلب قبلی

رابطه از دست رفتن دندان و بیماری های لثه با افزایش فشار خون

مطلب بعدی

ارتباط عادات مسواک زدن با خطر بیماری قلبی

مقاله بعدی را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تعیین نوبت و ارسال پیام