مرکز ایمپلنت دندان دکتر محمد امین دین پرور|دندانپزشکی در شیراز

مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز

Dentistry is our passion
سخنرانی دکتر محمد امین دین پرور
در چهارمین سمپوزیوم مگاژن تهران
مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز
دکتر محمد امین دین پرور
ایمپلنت دندان شیراز
شیراز قدوسی غربی نبش کوچه 23 ساختمان ال سی من
طبقه سوم واحد پنج
Tel : 071-3601986
09175385153
dentistdinparvar
DIOnavi
Anyridge Implant
کاشت ایمپلنت به شیوه
R2gate
پیوند استخوان بعد از کشیدن دندان
پنج ماه بعد از پیوند انجام شده با
FDBA and PRF
Dentistry is our passion
previous arrow
next arrow
PlayPause
Shadow
Slider

مقایسه روکش های دندانی زیرکونیا با پرسلن فلزی

نویسنده: بدون دیدگاه اشتراک:

روکش های  Porcelain fused metal

در گذشته روکش های PFM به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفتند و به نوعی برای زمانی که بیمار برای درمان به کاربرد روکش نیاز داشت، گزینه ی اول انتخابی به حساب می آمدند. اما گسترش روز افزون استفاده از روکش های زیرکونیا برای درمان به جای روکش های PFM سبــب می شود تا در این مقاله به معرفی مزایای روکش های ساخته شده از زیرکونیـا و مقـایسه ی آن با روکش های PFM بپردازیم.

 

مقایسه روکش های زیرکونیا با روکش های   PFM

برای هر سیستم نوظهور همواره این سوال مطرح می گردد که آیا این سیستم قابلیت های سیستم قبلی را دارد؟ شرایط بهتری را برای بیمار تأمین می کند و یا در بعضی جنبه ها دارای نواقصی می باشد؟ حصول اطمینان نسبت به بازدهی خوب هر سیستم، در طولانی مدت باعث به کارگیری هرچه بیشتر این سیستم ها برای درمان بیماران می باشد.

اولین مسئله ای که در یک روکش مورد ارزیابی قرار می گیرد زیبایی این روکش ها در عین استحکام آن می باشد. این روکش ها نباید در طول زمان واکنش منفی روی بدن بیمار ایجاد کرده و یا باعث بروز ناراحتی برای ایشان گردد. ویژگی های زیر سبب می شود تا روکش ها و بریج های ساخته شده با زیرکونیا در بسیاری از موارد به روکش های PFM ترجیح داده شوند:

 

  1. استحکام بالا یا (Strong and Corrosion free):

استحکام روکش ها را می توان از سه جنبه مورد بررسی قرار داد، مقاومت به شکست، مقاومت به سایش و مقاومت خمشی

 

مقاومت به شکست:

منظور میزان فشاری است که یک جسم می تواند بدون تغییر شکل مکانیکی تحمل نماید. تغییر شکل مکانیکی شامل بروز ترک های ریز غیر قابل رویتی نیز که باعث بروز فرسایش در جسم می شود نیز می گردد. زیرکونیا بر اساس بررسی های آزمایشگاهی و تجربه ی کاری چندین سال اخیر مقاومت بالایی نسبت به شکست از خود نشان داده است . حتی در بعضی مواقع به صورت عامیانه از آن به عنوان استیل سفید نام برده می شود.

این مقاومت بالا به شکست باعث می شود تا زیرکونیا نه تنها برای ساخت روکش های تک واحدی بلکه برای ساخت بریج ها ( حتی تا ۱۴ واحد ) نیز مناسب بوده و طبیعتا دندان های قدامی و خلفی بدون هیچ نگرانی در خصوص شکست احتمالی مورد استفاده قرار گیرند. 

 

مقاومت به سایش:

 زیرکونیا از نظر شیمیایی ماده ای بی اثر به حساب می آید . واکنش شیمیایی این ماده تا به حال شناخته نشده است . بنابراین با سایر مواد شیمیایی در طول زمان واکنش نشان نداده و دچار سایش نمی گردد.

 

مقاومت خمشی:

مقاومت خمشی در زیرکونیا بسته به خلوص ماده بین ۸۵۰ تا ۱۴۶۵ مگاپاسکال است . در صورتی که این مقاومت در روکش های PFM بین ۷۱ تا ۴۱۹ مگاپاسکال می باشد . این امر بیانگر تفاوت معناداری در بیشتر بودن میزان مقاومت کششی روکش های زیرکونیا است.

 

  1. تطابق زیستی بالا و همخوانی با سیستم طبیعی بدن یا (bio-compatible substance):

ماده ی زیرکونیوم و اکسید آن تطابق بسیار بالایی با سیستم بدن داشته و عمده ی مصرف آن در پروتزهای گویچه ی زانو و روکش ها و ایمپلنت های دندانی می باشد.

با اتکا به مطالعات انجام شده، تجربه ی بیش از بیست و پنج سال ( از دهه ی ۱۹۸۰ تا کنون ) برای استفاده از این ماده در بیش از سیصد هزار گویچه ی زانو و هزاران روکش دندانی از جنس زیرکونیا، به جرات می توان گفت که این ماده هیچ گونه اثر منفی حتی در طولانی مدت بر روی بدن نداشته و هیچ گونه گزارشی در خصوص بروز ریسک غیرقابل کنترلی ارائه نشده است.

تاکید می گردد که تعداد کمی از افراد ، به فلز روکش های معمولی از خود حساسیت نشان نمی دهند. پس با توجه به همخوانی زیستی روکش های زیرکونیا با نسج نرم لثه ی بیمار، در صورت استفاده از این ماده، در طولانی مدت ما شاهد بروز هاله ی سیاهرنگ (  Black Gum Line) اطراف روکش ناشی از تحلیل لثه ی بیمار نخواهیم بود که خود تأثیر به سزایی بر زیبایی و بهداشت دهان و دندان دارد. 

 

  1. زیبایی روکش ها یا : (Aesthetic Crowns and Bridges)

روکش های ساخته شده از جنس زیرکونیا زیباترین گزینه ی موجود برای کاربرد در دندان پزشکی زیبایی بوده و اولین گزینه برای هدیه ی لبخندی زیبا به بیمار می باشند، برای ثبات این ادعا دلایل متفاوتی وجود دارد، از جمله:

  • همانطور که گفته شد در دراز مدت اثری از خط سیاه حاشیه لثه نخواهد بود
  • بلوک های زیرکونیا خود به رنگ سفید تولید می شوند که با غوطه ور کردن فریم های تراشیده شده با استفاده از دستگاه CAD-CAM در مایع رنگ liquid color  می توان این فریم ها را به هر کدام از ۱۶ رنگ کالسیک ویتا نزدیک نمود که در نتیجه این موضوع باعث نزدیک تر شدن رنگ فریم به رنگ طبیعی دندان و هرچه طبیعی تر جلوه کردن روکش می شود. 
  • به علت عدم وجود لایه ی اپک ( که در روکش های PFM ناگزیر به استفاده از آن هستیم ) در روکش های زیرکونیا، این روکش ها ظریف تر و با شفافیت بیشتری ساخته می شوند
  • روکش های زیرکونیا به علت نداشتن فریم فلزی، قابلیت بالایی برای گذردهی طبیعی نور از خود را دارند که دقیقا بر خلاف روکش های PFM موجب طبیعی تر شدن ظاهر دندان ها می گردد. 

 

  1. رسانایی کم حرارتی یا : Low Thermal Conductivity

زیرکونیا نوعی اکسید و غیر فلز می باشد بنابراین از نظر حرارتی رسانای ضعیفی بوده و انتقال حرارت در آن بسیار کم و به کندی صورت می پذیرد. بخاطر همین در صورتی که بیمار از مواد غذایی سرد و یا گرم استفاده کند، این روکش ها حرارت را انتقال نداده و باعث به وجود آمدن حساسیت به سرما و گرما و یا اذیت شدن بیمار نمی شوند.

 

  1. فناوری پیشرفته ی مورد استفاده یا : High Technology Performance

دستگاه CAD-CAM آخرین فناوری مورد استفاده برای تولید روکش بوده و به علت دقت بالای دستگاه CAD-CAM در تولید فریم ها و در نتیجه نشستن دقیق کار بر روی پایه، ظاهر کار بسیار طبیعی بوده و علاوه بر آن این نشست دقیق سبب می شود تا دندان پایه دچار پوسیدگی نشده و به همین سبب علاوه بر زیبایی، لثه ی بیمار سلامت مانده و احتمال بوی بد دهان بر اثر نفوذ غذا در فضاهای به وجود آمده از بین می رود.

لازم است بدانید دقت تراش فریم در دستگاه های پیشرفته تر CAD-CAM بسیار بالا و با تلورانس حدود ۲۰ میکرون ( حدود نیمی از ضخامت یک تار مو ) می باشد.

تمام موارد ذکر شده همگی از مزایا و برتری های روکش های ساخته شده از زیرکونیا به نسبت روکش های PFM است، آن گاه که فریمی با ضخامت مناسب از جنس زیرکونیا تولید شود، استحکام در کنار زیبایی وجود خواهد داشت، که بهترین گزینه برای استفاده به عنوان روکش می باشد. 

اما روکش های PFM بیشتر از پنجاه سال است که در علم دندان پزشکی کاربرد دارند و در سالهای قبل از این به عنوان اولین گزینه ی درمان در نظر گرفته می شدند. باید توجه داشت که هیچ گاه نمی توان به صورت تئوری سیستم درمانی را بدون نقص دانست، بنابراین بهتر است تا در موارد مختلف، ویژگی های مواد را در نظرگرفته و سپس اقدام به ارائه ی طرح درمان نمود.

 

تصویر یک : مقایسه روکش های دندانی زیرکونیا با پرسلن فلزی

 

تصویر دو : مقایسه روکش های دندانی زیرکونیا با پرسلن فلزی

 

تصویر سه : مقایسه روکش های دندانی زیرکونیا با پرسلن فلزی

 

تصویر چهار : مقایسه روکش های دندانی زیرکونیا با پرسلن فلزی

 

تصویر پنج : مقایسه روکش های دندانی زیرکونیا با پرسلن فلزی

 

تماس با ما :

شماره واتس آپ : ۰۹۱۷۵۳۸۵۱۵۳

پاسخگوی سئوالات شما در اسرع وقت هستیم

 

مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز

دکتر محمد امین دین پرور

بازدیدها: 63

3+
مطلب قبلی

دستیابی به سطح بالاتری از چسبندگی لامینت به دندان

مطلب بعدی

چه افرادی نمی توانند از لمینت دندان استفاده نمایند ؟

مقاله بعدی را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تعیین نوبت و ارسال پیام