چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟

نویسنده: بدون دیدگاه اشتراک:

چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟

چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟

مقدمه :

چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟ مقاله ای است که می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند . مراقبت از دندان‌های مصنوعی به کاهش باکتری‌ها در دهان شما می‌انجامد و از رنگ گرفتن این دندان‌ها جلوگیری می کند.

دندان‌های مصنوعی باید دست کم روزی یک بار با محلول پاک‌کننده و ابزار مناسب پاک شوند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند که همیشه از برس‌های نرم که به طور اختصاصی برای پاک کردن دندان مصنوعی ساخته شده‌اند استفاده کنید. مسواک‌های عادی را هم می‌توان برای این کار استفاده کرد، اما باید از مسواک‌های زبر که ممکن است به دندان مصنوعی صدمه بزنند اجتناب کرد.

تصویر مقاله چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟
تصویر مقاله چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟

انتخاب محلول پاک کننده :

انتخاب محلول پاک کننده در مقاله چگونه از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟ در این خصوص است که در مورد انتخاب محلول پاک کننده می‌توانید با دندانپزشکتان مشورت کنید. اما محلول رقیق صابون دستشویی یا مایع ظرفشویی هم برای پاک‌کردن دندان مصنوعی مناسب است.

 

برس کشیدن :

ابتدا دندان مصنوعی را کاملا آب بکشید، سپس تمام سطوح آن را به همراه  مایع پاک‌کننده برس بزنید. برس کشیدن را آرام انجام دهید تا از شکستن دندان مصنوعی اجتناب شود.

 

جلوگیری از ترک خوردن دندان مصنوعی :

هنگامی که از دندان‌ مصنوعی استفاده نمی‌کنید، همیشه آن را در آب یا محلول‌های دیگر خیساندن قرار دهید، تا از خشک شدن و ترک برداشتن آن جلوگیری شود.

 

چه مدت طول می کشد تا به دندان مصنوعی عادت کنم؟

تا چند هفته و گاهی چند ماه اول استفاده از دندان مصنوعی فرد احساس عجیبی دارد. خوردن و صحبت کردن با دندان مصنوعی به تمرین و صبر نیاز دارد. قبل از عادت کردن عضلات فک و دهان، احساس شل بودن دندان مصنوعی عجیب نیست. جاری شدن بیش از حد بزاق، احساس ناکافی بودن فضا برای زبان،  مقداری سوزش یا درد غیر معمول نیست. در صورت ادامه یافتن التهاب و درد به دندان پزشک مراجعه کنید.

انواع دندان مصنوعی چه مدت دوام دارند؟

به دلیل فرسودگی طبیعی پس از یک دوره ی زمانی، پروتز باید تراز شود، مجددا ساخته شود، یا پایه ی آن ترمیم شود. همچنین با افزایش سن، فک به طور طبیعی دچار تغییر می شود. به همین دلیل دندان مصنوعی پس از مدتی شل می شود و باید مجددا تراز یا ساخته شود. در صورت امتناع از این کار فرد دچار دشواری در جویدن و تحریک لثه می شود. هر سال تقریبا یک بار باید برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

 

نویسنده : دکتر محمد امین دین پرور

چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟

1+
مطلب قبلی

آفت‌ دهان‌

مطلب بعدی

سرطان دهان

مقاله بعدی را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تعیین نوبت و ارسال پیام